skip to Main Content
Yurtdisi Is Firsatlari Arayanlar Icin Bazi Oneriler

Yurtdışı İş Fırsatları Arayanlar İçin Bazı Öneriler

Gün geçtikçe önemi artan iş arama portalları yurtdışı ülkelerde kariyer hedefleyenler için yeni fırsatlar yaratmaktadır. Bu araçların doğru ve efektif kullanımına ek olarak atacağınız bireysel adımlar ise bu süreçte şansınızı arttırarak hayalinizdeki fırsata bir adım daha yaklaşmanızı sağlayabilir. Bu zorlu süreçte size yardımcı olacağını düşündüğümüz ipuçlarını bu yazıda derledik.

Ülke Seçenekleri İçinde Boğulmayın

Yurtdışı iş arama sürecine başlamadan önce ilk yapmanız gereken hedef ülke ve şehirleri belirlemek olmalıdır. Bu noktada alanınızın ve yetkinliklerinizin öne plana çıkacağı ülke ve şehirleri saptamak doğru bir karar olacaktır. Örneğin moda sektörü uzmanlık alanınız ise öncelikle New York, Paris, Milan ve Tokyo gibi şehirlerde fırsatlar aramayı deneyebilirsiniz.

 Ön Yazının Önemini Küçümsemeyin

Yurtdışı fırsatları ararken hiç kuşkusuz akıcı bir İngilizce ile yazılmış profesyonel bir CV olmazsa olmazların başında gelmektedir fakat özellikle yurtdışında oldukça önemli olan ön yazılar ise CV’nize ek olarak kendinizi ve kariyer hedeflerinizi etkili bir şekilde ortaya koyan kısa ve çarpıcı yazılar olarak öne çıkmaktadır.

Saat Dilimi ve Tatil Günlerine Dikkat Edin

İş arama aktivitelerinizi hedef ülkelerin zaman dilimini göz önünde bulundurarak yapmanız çok önemlidir. Bu süreçte zamanınızdan fedakarlık ederek organize edilecek mülakatların işe alım uzmanlarının programlarıyla uyuştuğundan emin olmalı, ülke bazlı özel günlere ve tatillere saygı duyarak her iki taraf için de en doğru zamanlamayı yapmalısınız.

Skype Mülakatlarına Hazır Olun

Mülakatlar için her an yurtdışı seyahatleri gerçekleştiremeyeceğiniz için bu süreçte Skpe mülakatlarını başarı ile tamamlamanız gerekmektedir. Yüz yüze mülakata kıyasla farklı dinamiklerin önem taşıdığı bu mülakatlar için düz bir arka plan hazırlamalı, saat dilimi farketmeksizin mümkün olduğunca profesyonel bir dış görünüş çizmeli, kamera ve ses sorunu yaşamayacağınızdan emin olmalısınız.

Onları Tüm Zorluklara Değeceğinize İkna Edin

Yurtdışı pozisyonları hedefleyenlerin en çok zorlandığı nokta hiç kuşkusuz işe alım uzmanlarının farklı bir ülkeden yapılacak bir transfere çoğu zaman mesafeli bakmasıdır. Ön yazınızın başında öncelikle bulunduğunuz ülkenin altını çizerek olası ülke değişikliğine hazır olduğunuzu belirtmeli, kendinizi mümkün olduğunca iyi bir şekilde pazarlayarak pozisyon için en doğru aday olduğunuzun altını çizmelisiniz.

 

Bu süreçte profesyonel kariyer danışmanlık hizmetlerine ihtiyaç duyacağınızı düşünüyorsanız bizimle iletişim geçebilirsiniz.

Back To Top
Ara