skip to Main Content
Linkedin

Yurtdışı İş Fırsatlarında LinkedIn’in Gücü

Yurtdışı iş fırsatları yakalamak isteyip nereden başlayacağını bilemeyenlerden misiniz? Yurtdışında iş fırsatları arayanların kullanacağı araçlar arasında kuşkusuz ilk sırada yer alan LinkedIn, her geçen gün büyüyen ağıyla global bir iş pazarı olma konumunu güçlendirmektedir. LinkedIn kişisel ağınızı büyütebileceğiniz, potansiyel iş verenlerle ve işe alım uzmanlarıyla bağlantı kurabileceğiniz dünyanın en etkili profesyonel ağıdır. Bu ağı doğru şekilde kullanarak yurtdışı fırsatları yakalamanızı sağlayacak önerileri sizin için derledik.

LinkedIn Profiliniz = Profesyonelliğiniz

LinkedIn yaptığınız iş başvurularıyla sınırlı kalmayıp, sizi dünya çapındaki tüm işverenlere tanıtma potansiyeli de taşımaktadır. Profesyonel bir şekilde hazırlayacağınız, deneyimlerinizi ve potansiyelinizi ön plana çıkaracağınız bir LinkedIn profili, işe alım için LinkedIn üzerinden yapılan aramalarda ön plana çıkmanızı sağlayacaktır. Alanınıza ve pozisyonunuza uygun anahtar kelimeleri,  detaylı görev tanımlarını, kariyer hedefinizi ve beklentilerinizi doğru bir şekilde aktaran bir LinkedIn profili, dünya çapındaki bu aramalarda görünürlüğünüzü arttırarak size istediğiniz nokta atışı fırsatları yakalama şansı verecektir.

Profil Dili ve Yabancı Dil Yetkinliği

Çalışmak istediğiniz ülkenin diline hakimiyet ve genel olarak yurtdışı fırsatları için gerekli İngilizce yetkinliğine sahip olmak kuşkusuz bu süreçte olmazsa olmaz kriterlerin başında gelmektedir. LinkedIn üzerinden hedefinizdeki ülkenin dilinde ayrıntılı ve profesyonel bir profil hazırlamak sizin için faydalı olacaktır. Ayrıca profilinizde hedefinizdeki ülkede kullanılan dili ön plana çıkararak yetkin olduğunuz dilleri muhakkak belirtmeli ve bu konuda şeffaf olmalısınız. Ayrıca yabancı dil yetkinliklerinizi belgeleyebilecek dökümanlarınız varsa belirtmeniz sizin için faydalı olacaktır.

LinkedIn Summary

Niteliklerini taşıdığınız iş ünvanlarını, çalışmak istediğiniz alan ve endüstrileri ve yeteneklerinizi belirteceğiniz etkili bir özet yazısı, ilgili pozisyonlar için değerlendirilme şansınızı arttıracak ve istediğiniz fırsatları yakalamanızı sağlayacaktır. Hedeflediğiniz ülkenin dilinde imla-noktalama hatası ve düşük cümle içermeyen etkili bir özet, işe alım uzmanlarının ilgisini çekecek ve profilinizi daha detaylı incelemelerini sağlayacaktır.

Yabancı Ülkelerde Çalışabilme Durumunuzu Belirtin

Çalışmak istediğiniz ülkelere karar verdiniz, peki hedeflediğiniz ülkeler için gerekli vize ve çalışma izni detaylarına hakim misiniz? Değilseniz bu detayları hemen öğrenmeli ve gerekli belgelerin alınması için harekete geçmelisiniz. Bazı şirketler çalışmak istedikleri kişilerin işlemlerini yapmayı teklif etse de, çoğu şirket bu belgeler olmadan sizi işe almayı tercih etmeyecektir. İlgili ülkelerde çalışabilme durumunuzu profilinizde belirterek yurtdışı fırsatları için şansınızı attırabilirsiniz.

Hedef Bağlantılar Ekleyin ve Gruplara Katılın

Hedeflediğiniz ülkelerden mümkün olduğunca bağlantı eklemeli ve özellikle bu bağlantıların niteliğine dikkat ederek işe alım süreçlerinde görev alan ve sizinle benzer pozisyonlarda çalışan kişilerden oluşmasına özen göstermelisiniz.  Bağlantı isteklerinizi özel mesajlarla kişiselleştirebilir,  yine size uygun uluslararası LinkedIn gruplarına katılarak ağınızı genişletecek yeni fırsatlar yakalayabilirsiniz.

NOT: Güvenilir Kaynaklar Bulmaya Çalışın

Size yurtdışı iş imkanı vadeden kişilere ve kurumlara karşı temkinli yaklaşmalı, gerekli ön araştırmayı yapmadan bu kişilere güvenmemelisiniz.

Yurtdışı fırsatları için kullanacağınız İngilizce CV ve LinkedIn Optimizasyonu hizmetlerimiz için danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Hemen Teklif Al

 

Back To Top
Ara